Pogoda

Riwiera Olimpijska – pogoda, temperatura powietrza i temperatura wody

Grecja kontynentalna jest tak samo atrakcyjna dla turystów jak wyspy. Pod względem ilości zabytków, bazy noclegowo-gastronomicznej czy też fantastycznych plaż. Nie brakuje atrakcji dla dzieci, pysznego jedzenia oraz typowo greckiej atmosfery. Natomiast pogoda w kontynentalnej części jest jeszcze cieplejsza, niż na wyspach. Przez co miłośnicy prawdziwych upałów mogą cieszyć się bardzo długim latem.

Wśród regionów kontynentalnej części Grecji, Riwiera Olimpijska jest jedną z najpopularniejszych destynacji, często wybieranych na wakacje. Nie ma co się dziwić, w końcu to tu spotyka się morze z górami, co jest idealnym wyjściem dla tych co kochają zarówno wodne kąpiele i wędrówki po szlakach. Do tego fantastyczne warunki pogodowe ściągają co roku rzesze turystów.

Pogoda na Riwierze Olimpijskiej

Riwiera Olimpijska to tak naprawdę umowna nazwa geograficzna, plaż zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej Morza Egejskiego. Nie zmienia to faktu, że to teren niezwykle atrakcyjny i malowniczy, co nie uchodzi uwadze turystów. Natomiast fantastyczna pogoda jest wynikiem, występowania tu masywu Olimpu, który stanowi barierę i ochronę przed wpływem zimnych mas powietrza. Z tego też powodu znakomite warunki atmosferyczne panują tu właściwie przez większą część roku. Od maja do października temperatury na Riwierze Olimpijskiej przekraczają 20 stopni. To znacznie ułatwia zwiedzanie i wypoczynek w tym miejscu. Nawet w zimniejszą część roku pogoda dopisuje i termometry nigdy nie pokazują mniej niż 9-10 stopni w ciągu dnia.

Temperatury powietrza na Riwierze Olimpijskiej

Już kwietniu temperatury na Riwierze Olimpijskiej zaczynają wzrastać. To dobry moment, na zwiedzanie tego miejsca, gdyż nie ma jeszcze upałów. Termometry wskazują około 19 stopni, co stanowi doskonałe warunki dla wycieczek. Jedynie trzeba pamiętać o spakowaniu grubszej odzieży, gdyż wieczory i noce są jeszcze naprawdę chłodne.

Maj to początek sezonu letniego na Riwierze Olimpijskiej. Temperatury sięgają już ponad 20 stopni, a noce robią się cieplejsze. Maj to równie dobry czas na zwiedzanie, bo pogoda jest ciepła, ale jeszcze całkiem znośna. Od czerwca temperatury szybują w górę i dochodzą prawie do 30 stopni w cieniu. Zaczynają się upały. Liczba godzin słonecznych też się zwiększa, aż do 12 w ciągu doby.

Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące na Riwierze Olimpijskiej. Termometry wskazują ponad 30 stopni, a nie rzadko sięgają 40 stopni. Jedynie noce przynoszą chwilową ulgę, gdyż temperatury spadają do około 18-20 stopni. W lipcu i sierpniu jest największa liczba godzin słonecznych w ciągu dni.

Wrzesień i październik nadal są ciepłe, jednak już nie przesadnie. Wieczorami robi się chłodniej, a liczba godzin słonecznych spada. Można za to udać się na zwiedzanie i objazd po okolicy. Listopad przynosi ze sobą wyraźne ochłodzenie (15 stopni w ciągu dnia). Najzimniejsza część roku zaczyna się w grudniu, kiedy to temperatury spadają do 11 stopni i na takim poziomie będzie się utrzymywać do lutego. Nocami termometry pokazują ledwie 1-2 stopnie. Jednak już od marca powietrze ponownie powoli zaczyna się nagrzewać.

Kiedy jechać na Riwierę Olimpijską

Kiedy jechać na Riwierę Olimpijską?

Temperatura wody w morzu na Riwierze Olimpijskiej

Temperatura wody na Riwierze Olimpijskiej zaczyna wzrastać mniej więcej w kwietniu-maju. Jednak dopiero w czerwcu osiąga poziom 22 stopni, co umożliwia komfortową kąpiel w morzu. Dla osób, które preferują nieco wyższe wartości, przyjdzie poczekać do lipca, kiedy woda osiąga ponad 25 stopni. Taka sytuacja trwa do początków września. Potem powoli morze zaczyna się wychładzać, ale w październiku bez problemu można się jeszcze wykąpać. Od listopada woda robi się wyraźnie chłodniejsza i taka sytuacja utrzyma się aż do marca.

Leave a Reply