Europa Express

Atrakcje Sankt Petersburg

Atrakcje

Sankt Petersburg – najważniejsze atrakcje turystyczne – top 3 miejsc do zobaczenia

Sankt Petersburg to zdecydowanie jedn o z najładniejszych miast w Rosji. Nazywane Wenecją Północy, jeszcze kilkaset lat temu nikt by nawet nie pomyślał, że na tak podmokłym i nieprzyjaznym terenie powstanie prawdziwa architektoniczna miejska perełka. Obecnie jedna z większych atrakcji w całej Federacji, bardzo chętnie odwiedzana.

Petersburg jest wysuniętym mocno na północ miastem, położonym nieopodal granicy z Finlandią. Drugim co do wielkości w Rosji, który zamieszkuje 4 i pół miliona ludzi. Miasto wybudowano w miejscu, gdzie Newa wpada do Bałtyku, dzięki czemu całość wraz z miejską zabudową tworzy niezapomniane krajobrazy. Do tego w Sankt Petersburgu nie brakuje zabytków i interesujących miejsc. Zatem…

Mapa Sankt Petersburga

Najważniejsze atrakcje dla turystów w Petersburgu

Sankt Petersburg to przede wszystkim wielkomiejska zabudowa, wciśnięta pomiędzy kanałami. Na zlecenie samego cara Piotra Wielkiego, sam zamysł ściągnięto aż z Amsterdamu. Co ciekawe dla niego Moskwa była po prostu wielką wsią, a Petersburg miał być pełen przepychu i rozmach. i taki też jest. Atrakcją w mieście są więc już same spacery, na przykład wzdłuż kanałów, gdzie można podziwiać miejscową architekturę.

Jeśli chodzi o ciekawe budowle to na pewno warto zwiedzić Twierdzę Pietropawłowską, wybudowaną w XVIII wieku. Otoczona z każdej strony wodą, swego czasu była prawdziwym obiektem nie do zdobycia. Potem pełniła przez pewien czas funkcję więzienia. W końcu jednak pochowano tu rosyjskich władców.

Twierdza Pietropawłowska - jeden z ważniejszych zabytków Petersburga

Twierdza Pietropawłowska – jeden z ważniejszych zabytków Petersburga

 

Kolejnym wartym zwiedzenia sakralnym zabytkiem w Petersburgu jest Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, zwany często Cerkwią na Krwi. Nazwa wzięła się stąd, iż właśnie w tym miejscu został śmiertelnie ranny car Aleksander II. Cerkiew jest bardzo atrakcyjna wizualnie, przez bogate zdobienia – płytki ceramiczne, szkliwione cegły, mozaiki czy marmur. Do tego kopuły w kształcie cebuli oraz równie atrakcyjne wnętrze, sprawiły że kościół jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Jedna z największych atrakcji Petersburga - Sobór Zmartwychwstania Pańskiego

Jedna z największych atrakcji Petersburga – Sobór Zmartwychwstania Pańskiego

 

Państwowe Muzeum Ermitażu to kolejny punkt obowiązkowy na mapie zwiedzania Petersburga. To jedno z największych muzeów, rozłożone w gmachach pięciu pałaców. Głównym budynkiem jest tu Pałac Zimowy, do którego caryca Katarzyna II zaczęła sprowadzać dzieła słynnych malarzy. Kolekcja rozrosła się do 5 milionów eksponatów, rozmieszczonych w tysiącu pomieszczeń (nie wszystkie są dla zwiedzających). Z tego też powodu trzeba było dobudować nowy pałac, który został wzniesiony już przez Mikołaja I. Potem dołączyły także prywatne kolekcje arystokracji, tuż po rewolucji październikowej. Obecnie można tu podziwiać dzieła Rubensa, Tycjana, Poussina, Watteau, Rembrandta oraz Rafaela. Przez wielkość tego muzeum oraz ilość eksponatów, na pewno wszystkie nie da się zobaczyć za pierwszym razem.

Leave a Reply